Login: Password:
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.AcceptReject Show me more information

Not logged in | Log in

Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online:

Comboios de Portugal/Miscellanous Vehicles

UDD 0450 #0453

13 february 2012 - Faro. Poranny pociąg do Vila Real de Santo António opuszcza położony w granicach miasta przystanek Bom João. Seria 0450 powstała w wyniku modernizacji 19 pojazdów serii 0400. Wówczas spora liczba tych pojazdów stacjonowała w niewielkiej lokomotywowni położonej w V.R.S.A. Znajdowały zatrudnienie w obsłudze Linha do Algarve, czyli tylko częściowo zelektryfikowanej trasy wzdłuż malowniczego, południowego wybrzeża Portugalii.
Author: czarny

16 june 2013 - Vila Real de Santo António. W najdalszym zakątku portugalskiej sieci kolejowej, przycupnął na moment przed drogą powrotną pociąg z Faro. Sama miejscowość, o jakże przydługiej nazwie, jest interesująca z wielu względów - historycznych za sprawą położonej nieopodal imponującej twierdzy Castelo de Castro Mar; oraz przyrodniczych dzięki granicznej z Hiszpanią rzece Guadiana wraz z jej licznymi rozlewiskami.
Author: czarny

UDD 0454 #0454

16 june 2013 - Faro. Pociąg z położonej tuż przy granicy z Hiszpanią miejscowości Vila Real de Santo António przemierza ostatni fragment swojej trasy. W miejscu widocznym na zdjęciu linia kolejowa oddziela widoczne w tle stare miasto w Faro od laguny Ria Formosa, która jest jednym z parków narodowych. Tym zdjęciem chciałbym zapoczątkować skromny cykl obrazków z Portugalii - pięknego kraju na krańcu Europy, interesującym również pod względem kolejowym.
Author: czarny

Comments: 2

M/RI 22 2300 #22 23??

19 july 2010 - Lisbon. Two 3-wagon electric units pass the Belém station (located in the middle of a rapid traffic road) on their way to Cascais. This train was probably called in the schedule "Cascais Semi-Rapido".
Author: PAFAWAG

Comments: 3

M/RI 22 2300 #22 2315

22 july 2010 - Sintra (PT). Red electric unit has already begun it's voyage to Rossio Station in Lisbon.
Author: PAFAWAG

M/RI 22 2300 #22 2379

22 july 2010 - Sintra (PT), railway station. A well-kept red electric unit resting on the track that has no connection with passenger platforms.
Author: PAFAWAG

Siemens / Bombardier 3400 #3418

24 january 2007 - Porto São Bento. Jeden z dwóch największych dworców kolejowych w tym mieście, a przy peronie - portugalski kibel. Na portugalskich oznaczeniach taboru się znam średnio, zatem jak coś pokręciłem to przepraszam. Jednocześnie proszę o dodanie serii 3400.
Author: af_robert

Comments: 7

Siemens / Bombardier 3400 #34xx

3 september 2010 - Porto-São Bento jest stacją czołową, położoną w samym centrum miasta, oddaną do użytku w 1916 roku. Jej nazwa została zaczerpnięta od klasztoru, który niegdyś stał na obecnych terenach kolejowych. Dworzec obsługuje przede wszystkim ruch podmiejski oraz regionalny na czterech trasach: do Aveiro, Marco de Canaveses, Guimarães i Bragi. W obsłudze wspomnianych połączeń królują widoczne na zdjęciu jednostki serii 3400, produkowane przez konsorcjum Siemens-Bombardier od 2002 roku i rozwijające prędkość 140 km/h.
Author: wg

13 october 2015 - Portugalia, Porto. Pociąg R15747 relacji Porto Campanhã - Aveiro obsługiwany przez jednostkę serii 3400 przejeżdża przez most São João nad rzeką Douro. Za kilka minut, po zmianie kierunku na stacji Campanhã, podąży za nim obsługiwany jednostkami serii 2240 pociąg R15941 do Ovar, który wyjechał ze stacji Porto São Bento. Na zdjęciu widać też nieczynny most kolejowy Maria Pia (tor wciąż na nim leży) oraz cień mostu Infante, z którego robiłem zdjęcie.
Author: Krzysztof Zieliński

Comments: 2

9300 #93xx

9 june 2013 - Sernada do Vouga. Przed wymarłą lokomotywownią, na dopełnienie swojego losu oczekują dwa motowozy serii 9300. Pojazdy te, wyprodukowane liczbie 10 sztuk przez rotterdamską firmę Allan & Co, dzielnie służyły na Linha do Vouga do początku obecnego wieku. W 2002 roku zostały zastąpione przez nowocześniejsze jednostki serii 9630, przybyłe na tą kolej z przebudowanej na iberyjski rozstaw Linha de Guimarães.
Author: czarny

9630 #9636

9 june 2013 - Espinho-Vouga. Pociąg z Sernada do Vouga dotarł do stacji końcowej. Do 2008 roku przy jednym peronie na stacji Espinho spotykały się pociągi wąskotorowej Linha do Vouga z szerokotorową (o rozstawie iberyjskim) Linha do Norte. Wówczas rozpoczęto sporych rozmiarów inwestycję mającą na celu "schowanie" linii głównej (szerokotorowej) wraz z dworcem pod ziemię. Dzięki temu poprawiono dostęp do pięknej plaży położonej nad brzegiem Atlantyku, a tym samym zwiększono atrakcyjność turystyczną tego kurortu. Jak wyglądały te spotkania możecie zobaczyć klikając TUTAJ.
Author: czarny

9 june 2013 - Macinhata do Vouga. Pociąg regionalny z Aveiro, po szybkiej zmianie czoła rusza w drogę powrotną. W budynku przy którym znajduje się parowóz ma swoją siedzibę Museu Ferroviário de Macinhata do Vouga, czyli muzeum udostępniające zbiory pamiątek i taboru, wykorzystywanych na Linha do Vouga. Ciekawą historię skrywa również budynek dworca, który w 1960 roku zajął 3. miejsce w konkursie na najbardziej zadbany dworzec w Portugalii, o czym świadczy ozdobna tabliczka na jednej z jego ścian.
Author: czarny

9 june 2013 - Sernada do Vouga. Pociąg regionalny z Aveiro dociera do stacji końcowej, pokonując imponujący, drogowo - kolejowy most przerzucony nad rzeką Vouga. Po niespełna dwudziestu minutach postoju widoczny na zdjęciu pojazd uda się w dalszą drogę do położonej na końcu tej interesującej linii stacji Espinho-Vouga.
Author: czarny

Comments: 2

9630 #963x

9 june 2013 - Sernada do Vouga. Popołudniowy pociąg do Aveiro rozpoczyna swój bieg, przekraczając dolinę rzeki Vouga przez most drogowo - kolejowy. Stacja Sernada do Vouga stanowiła główne zaplecze techniczne dla Linha do Vouga. Obecnie stan infrastruktury jak i rozkład jazdy pozostawiają wiele do życzenia, a lokomotywownia nie wygląda na używaną.
Author: czarny

Comments: 3

9 june 2013 - Aveiro. Skład dwóch jednostek serii 9360, jako pociąg ze stacji Sernada do Vouga, wjeżdża na stację Aveiro. Jest to stacja początkowa jedynej już kolei wąskotorowej w Portugalii, działającej pod egidą narodowego przewoźnika Comboios de Portugal. Metrowej szerokości Linha do Vouga, bo o niej mowa, przemierza rolnicze i leśne tereny środkowo - północnej Portugalii. Niegdyś posiadała ważne znaczenie gospodarcze, łącząc prowincjonalne ośrodki jak np. Águeda z atlantyckimi portami. Obecnie 99 kilometrowa linia spełnia jedynie rolę kolei dojazdowej, tocząc się krętym szlakiem przez senne wsie i miasteczka przeplatane lasami eukaliptusowymi. Co ciekawe, Aveiro i Espinho łączy również magistrala o standardowym dla Portugalii rozstawie szyn, po której kursują liczne pociągi regionalne i dalekobieżne. Nie dziwi zatem brak bezpośredniego połączenia tych miejscowości koleją wąskotorową.
Author: czarny

Ðuro Đaković CP 9700 #97XX

10 june 2013 - Régua. Jeden z członów zespołów trakcyjnych serii CP 9700, rozpoczyna rządek odstawionego przy miejscowej obrotnicy taboru wąskotorowego (1000 mm). Widoczne na zdjęciu, znajdujące się w opłakanych stanie, trzy parowozy typu Mallet powstały w latach 1911-1923 w zakładach Henschel & Sohn G.m.b.H. Cassel.

Jednostki serii CP 9700 mają niezwykle ciekawą historię. Dziesięć sztuk tych dwuczłonowych szt zostało wykonanych w latach 60` w zakładach Đuro Đaković (w Slavonskim Brodzie, obecnie na terytorium Chorwacji) na zamówienie Kolei Jugosłowiańskich JŽ. Tamże jako seria 802 obsługiwały połączenie Gabela - Zelenika (tor o szerokości 760 mm), łącząc Sarajewo (Metkowić) z Zatoką Kotorską i Dubrownikiem. W 1978 roku zostały wycofane ze służby w związku z rozbiórką wspomnianej linii. Po przebudowie na tor 1000 mm dziesięć z nich sprzedano w 1980 roku Kolejom Portugalskim CP, gdzie obsługiwały wąskotorówki w północnej części kraju do roku 1992, kiedy to ostatnie egzemplarze serii CP 9700 zostały ostatecznie wycofane ze służby.

Poza wymienionymi pojazdami wąskotorowymi, w obrębie stacji znajduje się również pomnikowy parowóz E1, stojący pod wiatą jeszcze jeden parowóz typu Mallet ze składem pasażerskim i lokomotywą spalinową serii CP 9000 oraz wagony towarowe różnego przeznaczenia. Cały ten tabor był wykorzystywany na wychodzących ze stacji Régua, obecnie już nieczynnych i częściowo zlikwidowanych, liniach Corgo i Lamego.

Author: czarny

Comments: 2

Henschel & Sohn #E1

10 june 2013 - Régua. Pomnikowy parowóz na tor 1000 mm, noszący oznaczenie E1, spędza emeryturę stojąc pod palmą na przeciwko peronów stacji Régua. Niegdyś przemierzał zapewne malowniczą Linha do Corgo, czyli liczącą niespełna 100 kilometrów wąskotorówkę biegnącą wzdłuż koryta rzeki Corgo.
Author: czarny